Bez kategorii

Wabi Sabi i jego tajemnice

sofa futon

Wabi-Sabi – na czym polega ta filozofia i jak się przekłada na styl wnętrz?

Filozofia Wabi Sabi – co oznacza?

Filozofia wabi-sabi jest to japońska filozofia z podejściu do estetyki i sposobu patrzenia na świat. Styl wabi sabi zakorzeniony jest głęboko w kulturze japońskiej. Wabi-sabi kładzie nacisk na piękno, które jest nietrwałe, nieperfekcyjne i nietypowe. W projektowaniu wnętrz to podejście, które skupia się na tworzeniu przestrzeni, które są naturalne, skromne, niedoskonałe i przemijające. Styl wabi-sabi to akceptacja niedoskonałości, stonowana kolorystyka życie oparte na naturalnych materiałach. Gdybym miała określić jak odnosi się do aranżacji wnętrz powiedziałabym: PERFEKCYJNIE NIEDOSKONAŁE WNĘTRZA wabi sabi. Dokładnie takie w stylu japońskim. Bo tak kojarzy mi się właśnie Japonia.

Bardzo spójne z naszą filozofią dotyczącą futonów, prawda? Odkąd pokochałam futony całkiem nieświadomie kierowałam się w życiu właśnie tą filozofią wabi sabi. Moje zamiłowanie do minimalizmu, prostych kształtów, uwielbiam naturalne materiały i surowce. To wszystko są elementy wabi-sabi.

Styl wabi-sabi we wnętrzach – na czym polega?

Oto kilka zasad w myśl, których możesz stworzyć swoją osobistą przestrzeń w stylu wabi-sabi w swojej sypialni:

  1. Stawiaj na naturalne materiały, takie jak drewno, kamień, bambus, len. W takiej przestrzeni nasze naturalne materace będą się czuć najlepiej, bo jak pewnie wiesz, do produkcji futonów wykorzystujemy tylko naturalne surowce takie jak bawełna, wełna, kokos, czy trawa morska. Wabi-sabi podkreśla piękno surowości i autentyczności natury.
  2. Akceptuj przedmioty niedoskonałe i ciesz się z subtelnych defektów w meblach i wykończeniach. W stylu wabi sabi może to być drewno z widocznymi sękami, zardzewiałe powierzchnie metalowe czy beton z charakterystycznymi pęknięciami, a także naturalna faktura tkanin.
  3. Wnętrza w stylu wabi to prostota i minimalizm w aranżacji przestrzeni. Wybieraj kluczowe elementy i usuń nadmiar dekoracji. Pozwól przestrzeni na oddychanie i skup się na istotnych detalach.
  4. Wybieraj stonowane, naturalne kolory, takie jak odcienie brązów, szarości, zieleni i beżów, czyli wszystkie kolory ziemi. Krzykliwe kolory nie są zgodne z japońską filozofią sabi. Spokojne, stonowane palety kolorów wprowadzą harmonię i uczucie spokoju tworząc harmonijną całość.
  5. Wybieraj meble i akcesoria o prostych, minimalistycznych formach. Unikaj nadmiernego zdobienia i skomplikowanych wzorów, twórz swobodne stylizacje. Wabi-sabi ceni spokojną prostotę i nieprzesadzone elementy, aby zaspokoić twoje potrzeby autentyczności.
  6. Chcesz żyć w stylu wabi sabi? Dodaj elementy, które przypominają o upływie czasu i nietrwałości, takie jak suszone rośliny, przekwitanie kwiatów czy przedmioty z patyną. Wabi-sabi przypomina nam, że wszystko jest w stanie zmiany i warto docenić piękno w przemijaniu.

Dlaczego warto stosować filozofię wabi sabi

Trend wabi-sabi uczy nas akceptacji rzeczy takimi, jakie są. Życie w stylu wabi sabi pomaga nam zobaczyć piękno w nieperfekcjach i tam gdzie nie ma niedoskonałości. Stosowanie wabi-sabi pozwala nam przestać dążyć do idealnego i doskonałego, co często prowadzi do frustracji. Zamiast tego, uczymy się być zadowolonymi z tego, co mamy i cieszyć się małymi szczegółami. To przynosi ukojenie wynikające z tego, że przestajemy gonić za rzeczami materialnymi.

Wabi-sabi zakorzenia się w filozofii natury, przywiązując wagę do prostoty, autentyczności i przemijania. Stosowanie wabi-sabi w projektowaniu wnętrz pozwala nam przynieść naturę do naszego otoczenia, przy pomocy naturalnych materiałów i tworząc harmonię z otaczającym nas światem. Wabi-sabi tworzy spokojną, uspokajającą przestrzeń, która sprzyja odpoczynkowi, relaksowi i refleksji. Unikanie nadmiaru i skupianie się na istotnych elementach pomaga nam odnaleźć spokój w naszym otoczeniu i umysłach.

Stosowanie wabi-sabi pozwala nam wyrazić naszą indywidualność i unikalność. Poprzez akceptację nieperfekcji, możemy tworzyć przestrzenie, które są wyjątkowe i odzwierciedlają naszą tożsamość. Nie jest to podporządkowanie się trendom czy standardom, ale wyrażenie naszej autentyczności. Tutaj ze spokojem możesz używać kubek z obtłuczonym brzegiem, nie musisz koniecznie naprawiać rzeczy, akceptuje się drobne zaciągnięcia tkanin, bo w tej filozofii niedoskonałość to autentyczność.

Wabi-sabi sprzyja zrównoważonemu stylowi życia poprzez minimalizm, wykorzystanie naturalnych materiałów i przywiązanie do rzeczy przemijających. Stosowanie wabi-sabi w projektowaniu wnętrz pomaga nam tworzyć przestrzenie, które są ekologiczne, trwałe i odpowiadające naszym wartościom zrównoważonego rozwoju.

Czy wabi sabi jest dla mnie?

Wabi-sabi to filozofia, która przynosi wiele korzyści dla naszego codziennego życia. Pomaga nam doceniać piękno w prostocie, akceptować zmiany i cieszyć się chwilą obecną. Stosowanie wabi-sabi w projektowaniu wnętrz tworzy przestrzenie, które są nie tylko estetycznie przyjemne, ale również sprzyjające naszemu dobremu samopoczuciu i harmonii z otaczającym nas światem. Ważne jest, aby stworzyć przestrzeń, która jest przyjazna dla zmysłów, spokojna i kontemplacyjna. Pamiętaj, że wabi-sabi to subiektywne podejście, które można dostosować do swojego indywidualnego stylu i preferencji.

A zatem ja się pod tym podpisuje. Wabi sabi jest dla mnie. Życie w stylu wabi sabi bardzo mi podpowiada i tak jak wcześniej wspomniałam stosowałam tą filozofię już wcześniej, zanim poznałam trend wabi sabi. Kocham wnętrza w stylu wabi i zawsze starałam się urządzić mieszkanie według zasad minimalizmu, gdzie króluje autentyczność i naturalność.

stelaż pod futonstelaż pod futonsofa futonsofa futon