-
Materace
Naturalne
- Futon bawełna 10 cm - japoński
- Futon bawełna 16 cm - klasyczny
- Futon bawełna i lateks - sprężysty
- Futon bawełna i kokos - twardy
- Futon bawełna i lateks + kokos - Super futon
- Futon bawełna i trawa morska - morski
- Futon bawełna i wełna - lato/zima
- Futon wełna
- Futon wełna i kokos
- Futon len
- Futon bawełna i lateks ORGANIC
- Sofy Futon rozkładane
- Futon składany
- Futon zewnętrzny
- Futon do łóżeczek niemowlęcych
- Futon podróżny
- Mini Futon
- Materac nawierzchniowy
Spanie na podłodze – czy jest zdrowe?

Serio? – spanie na podłodze?
Pewnie się zastanawiacie skąd w ogóle taki pomysł. Uczciwie przyznam, że to jakoś do mnie także nie przemawia, ale po 10 latach prowadzenia sklepu z Futonami, wiem, ze spanie na podłodze jest dość popularne wśród naszych Klientów. Zazwyczaj są to osoby, które były w Japonii lub w jakiś inny sposób zasmakowały tego rarytasu i już nie chcą inaczej. Bo przecież nasi przodkowie też spali na podłodze, ziemi, czy innym podłożu, bo o istnieniu łóżka setek, czy tysięcy lat temu nawet nie słyszeli. W Japonii do dzisiaj ten zwyczaj spania na podłodze wydaje się być praktykowany.
Ostatnio w ogóle jest trend na minimalistyczny styl życia i poza aspektami zdrowotnymi jest to jeden z powodów właśnie takiego wyboru. Szczególnie dla tych, którzy mają małe mieszkanie , takie rozwiązanie może być najlepszym lekarstwem na bark miejsca. Przed snem rozkładają materac – i tu futon japoński idealnie się do tego nadaje, bo można go zrolować, w grę wchodzi też składany materac – a w ciagu dnia chowają go do szafy i przestrzeń zagospodarowują w inny sposób.
Na podłodze czy na materacu?
Powiem szczerze, że słyszałam o osobach, które śpią bezpośrednio na podłodze i ponoć doskonale się wysypiają. Niemniej pisząc ten tekst mam na myśli osoby, które na twardym podłożu kładą sam materac, nie używając elastycznych stelaży, maty tatami, czy ramy łóżka.
Spanie na podłodze – To zdrowo, czy nie?
Okazuje się, że spanie na podłodze to dość kontrowersyjny temat. W sumie są dwie teorie na ten temat. Jedna mówi, że spanie na podłodze redukuje ból pleców i jest bardzo zdrowe. Chodzi tu głównie o ułożenie kręgosłupa. Podczas snu na twardej podłodze ciało człowieka ma solidne podparcie na całej długości kręgosłupa, a nacisk rozkłada się równomiernie co prowadzi do tego, ze nasze stawy i mięśnie mogą ułożyć się w naturalnej pozycji. Wielu naszych Klientów twierdziło, ze ból kręgosłupa ustąpił odkąd śpią na materacu ułożonym bezpośrednio na podłodze.
Inna teoria potwierdzona badaniami europejskich specjalistów znowu mówi, że spanie na twardej podłodze wywiera silny nacisk na ciało, przez co trudno jest rozluźnić się mięśniom i w efekcie może pojawić się ból pleców, ramion i barków.
A zatem widzicie, że chyba ciężko będzie powołać się na jakieś sprawdzone opinie. Jak dla mnie obie teorie mają w sobie coś prawdziwego. Bo ciężko nie zgodzić się z wynikami badań, a także faktem, iż mieszkańcy regionów, gdzie śpi się na podłodze zazwyczaj są zdrowi i nie narzekają na swój kręgosłup tak jak Europejczycy.
Spanie na podłodze – zalety
A więc wiemy już, że spanie na podłodze może poprawić postawę i prowadzi do zniwelowania bólu pleców. Wymienia się także, że tuż przy ziemi jest chłodniejsze powietrze, a spanie w chłodniejszej temperaturze poprawia jakość snu. Niżej jest także lepsze krążenie powietrza i stosując materac na podłodze i biorąc pod uwagę jego możliwości termowentylacyjne możemy stworzyć podczas snu optymalny mikroklimat.
Spanie na podłodze – wady
Tak jak już wcześniej wspomniałam, niektórzy chwalą sobie spanie na podłodze, a inni wręcz przeciwnie. Bo w niektórych przypadkach ból pleców ustąpił, a w niektórych się pogłębił. Niemniej z pewnością wadą spania na podłodze jest gorsza higiena. Tuż przy podłodze jest większa styczność z kurzem i brudem. Z pewnością odczują to alergicy. Materac ułożony bezpośrednio na ziemi i nie obracany zbyt często ma gorsze możliwości wietrzenia sią, a to prowadzi do rozwoju pleśni, mogą także rozwijać różne drobnoustroje chorobotwórcze.
Takie rozwiązanie jak spanie na podłodze wymaga od nas dużo więcej wysiłku, bo czeka nas bardzo częste mycie podłogi, aby nie obniżać higieny snu. Z pewnością dla osób z ograniczoną sprawnością ruchową, będą odczuwać dolegliwości bólowe podczas wstawania z niskiego posłania. Do wstania z podłogi potrzebujemy włożyć dużo więcej wysiłku.
A jednak chcę spać na podłodze
Uznałeś, ze jednak spanie na podłodze jest dla Ciebie. Rozumiem. Zachowaj jednak pewne zasady, aby mieć jednak dobre samopoczucie po takiej nocy.
- zachowaj czystość podłogi
- wybierz odpowiedni dla siebie materac
- sprawdź różne pozycje spania i wybierz optymalną dla siebie
- wietrz i przewracaj materac tak często jak to możliwe, aby zapobiec rozwojowi pleśni
- jeśli jeszcze eksperymentujesz zacznij od drzemek i wydłużaj czas spania na podłodze
Jaki materac wybrać do spania na podłodze?
Tutaj też jest wiele opinii. Wiele osób uważa, że skoro na twardych powierzchniach to ma być twardo. Ale co jeśli ktoś preferuje miękki materac? Osobiście uważam, że powinniśmy spać na tym, na czym jest nam wygodnie, co nam zapewnia odpowiedni komfort. Nie ulega wątpliwości, że każdy materac położony na podłodze będzie twardszy niż ułożony na elastycznym stelażu. Zwracajmy też uwagę, że materac powinie być dobrany do wagi ciała. Tu dobieramy odpowiedni stopień twardości, tak aby kręgosłup miał odpowiednie podparcie. Z pewnością sprawdzi się materac, który zawiera naturalny lateks. jego twardość jest średnia, a więc zadowoli większość użytkowników. Ale jeśli wolisz spać na twardszej powierzchni to wybierz materac z kokosem czy trawą morską, ale one wykazują się słabą elastycznością. Dla tych, którzy lubią zapadać się jak w chmurkę poleca się wełnę, czy bawełnę bez żadnych przekładek. Zwracajmy uwagę, że to bardzo indywidualne kwestie. Sprawdźmy co będzie najlepsze dla naszego ciała i kręgosłupa. Dobrze dobrany materac posłuży nam długie lata, zapewni lepszy sen, pozbawi negatywnych skutków nieprzespanych nocy, bo to na czym śpisz ma ogromne znaczenie.